+48 797 005 693 rejestracja@midasmed.pl

Kiedy marzymy o idealnym uśmiechu, w pierwszej kolejności poszukujemy metod, które pozwolą nam osiągnąć efekt estetyczny bez ingerencji w głębsze struktury szkliwa. Jednym z popularnych i cenionych przez pacjentów zabiegów nieinwazyjnych jest bonding zębów. Jest to zabieg wykonywany w gabinecie stomatologicznym, który poprzez precyzyjne ukształtowanie i nałożenie specjalnego kompozytu umożliwia poprawę wyglądu naszych zębów. Sprawdźmy, jak długo utrzymują się efekty bondingu.

Czym jest bonding zębów – poprawa estetyki zdrowych zębów

Bonding zębów to nieinwazyjny zabieg stomatologii estetycznej, polegający na pokryciu powierzchni zęba cienką warstwą kompozytu wykonanego ze specjalnej żywicy. Ważne jest, aby pamiętać, że bonding poprawia estetykę zębów – nie jest metodą leczenia. Zabieg jest stosowany, aby uzupełniać różnego rodzaju ubytki na zdrowych zębach. Dzięki bondingowi zębów można maskować drobne przebarwienia zębów, zmienić ich kształt, czy nawet zamaskować drobne złamania korony zęba. Bonding zębów to sposób, aby uzupełnić ubytki próchnicowe. Co ważne, jest to alternatywa dla bardziej zaawansowanych, trudniejszych i droższych metod poprawiających wygląd zębów, stosowana na przykład zamiast licówek porcelanowych.

Oczyszczenie powierzchni zębów i kolejne etapy zabiegu

Bonding zębów to zabieg złożony z kilku etapów.

  1. Pierwszy etap to usunięcie wszelkich osadów i płytki bakteryjnej, które mogą prowadzić do chorób takich jak próchnica zębów czy choroby przyzębia. Osady te mogą pochodzić z resztek jedzenia, kawy, herbaty czy papierosów i powodują przebarwienia zębów.

  2. Następnie, po dokładnym oczyszczeniu, na ząb nakładany jest specjalny żel odżywczy, który nie tylko przygotowuje ząb do zabiegu, ale również wzmacnia jego strukturę.

  3. Po kilku minutach żel jest zmywany, aby uzyskać idealnie czystą powierzchnię. Kolejny krok to nałożenie kompozytu wykonanego z żywicy i jego utwardzenie za pomocą światła lampy polimeryzacyjnej. Tym sposobem kompozyt idealnie łączy się ze strukturą zębów.

  4. Na ostatnim etapie lekarz stomatolog kształtuje i poleruje żywicę kompozytową, dzięki czemu pacjent od razu może cieszyć się nowym, poprawionym wyglądem zębów.

Bonding zębów – na jak długo gwarantuje doskonałe efekty

Zastanawiasz się, na jak długo bonding zębów zapewnia gładką powierzchnię i idealny kształt zębów? Odpowiedź zależy od wielu czynników, w tym od diety pacjenta, nawyków higienicznych czy struktury zębów. Znaczenie ma ogólny stan jamy ustnej, dlatego niezwykle istotna jest odpowiednia higiena zębów. Negatywnie wpływają takie produkty, jak kawa, herbata czy wino, a więc warto je ograniczać. Również regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym są kluczem do utrzymania efektów bondingu na długi czas. Przy odpowiedniej pielęgnacji, wykonywanej zarówno w domu, jak i pod okiem specjalisty, efekty bondingu mogą utrzymać się nawet kilka lat, sprawiając, że Twój uśmiech pozostanie świeży i olśniewający przez długi czas.

Poprzez bonding zębów możemy skutecznie i w krótkim czasie poprawić wygląd naszego uśmiechu. Dzięki temu zabiegowi, bez stosowania znieczulenia miejscowego w celu przeprowadzenia trudnego zabiegu, osiągamy długotrwałe i estetyczne efekty. Ważne jest przy tym, aby pamiętać o codziennej higienie, unikać produktów powodujących powstawanie przebarwień i dbać o regularne kontrole stomatologiczne. Tylko wtedy kompozytowe warstwy utwardzane w procesie bondingu będą służyły nam przez lata.