+48 797 005 693 rejestracja@midasmed.pl

Czy można spać w protezie zębowej?

Proteza zębowa to odbudowa zęba, która przywraca estetykę i funkcjonalność jamy ustnej. Doskonale służy w trakcie dnia, jednak co z nocą? Czy można spać w protezie zębowej? Postanowiliśmy kompleksowo odpowiedzieć na to pytanie, wskazując związane z tym zagrożenia. Wyjaśniamy również, jak odpowiednio zadbać o protezę wyjmowaną na noc.

Czy można spać w protezie zębowej – konkrety

Co do zasady odpowiedź na pytanie, czy można spać w protezie zębowej, jest negatywne. Większośc dentystów zdecydowanie tego odradza. Kluczowym powodem jest fakt, że jama ustna potrzebuje odpoczynku od ciągłego kontaktu z obcym materiałem, jakim jest proteza. Pozostawienie protezy na noc może prowadzić do podrażnień, a nawet infekcji w jamie ustnej. Ponadto, wyjmowanie protezy zębowej na noc pomaga w utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej, umożliwiając dokładne czyszczenie protezy i przestrzeni ustnej.

Dodatkowo nocne noszenie protezy zębowej może skutkować zwiększonym ryzykiem rozwoju próchnicy na pozostałych zębach lub pod protezą. Szczeliny i przestrzenie między protezą a dziąsłami są idealnym miejscem dla bakterii, które mogą powodować rozkład tkanki zęba, prowadząc do poważniejszych problemów stomatologicznych. Kolejnym argumentem poświadczającym, że protezy zębowe należy wyjmować na noc, jest możliwość wystąpienia zaniku kości szczęki. Stały nacisk protezy na dziąsła podczas snu może przyczyniać się do stopniowego zaniku kości, co w przyszłości może utrudnić dopasowanie nowej protezy lub wykonanie implantów. Dlatego też, dla długotrwałego komfortu i zdrowia, zaleca się, aby spać w protezie zębowej tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jeśli będzie to miało miejsce raz na czas, nie powinno mieć to żadnych negatywnych konsekwencji.

Jak dbać o protezę zębową przed snem?

Wiemy już, że spanie w protezie zębowej jest niekorzystne. Teraz zatem przejdźmy do wyjaśnienia, jak o nią zadbać przez noc. Aby na protezie zębowej nie rozwinęły się bakterię, w pierwszej kolejności należy ją dokładnie oczyścić. Protezę należy szczotkować specjalną szczoteczką oraz używać dedykowanych środków czyszczących. Po oczyszczeniu protezę zębową powinno się schować do specjalnego pojemnika. Często zaleca się również zanurzenie jej w roztworze czyszczącym. Dodatkowo warto zastosować płyn antybakteryjny, który może zniwelować ewentualne bakterie i grzyby, a tym samym zapobiec infekcjom jamy ustnej. Należy również pamiętać o codziennym płukaniu jamy ustnej specjalistycznym płynem do płukania ust, co wspomaga ochronę zdrowia dziąseł i pozostałych zębów przed bakteriami. Zadbaj o to, aby protezę zębową osuszyć miękką ściereczką, co zapobiegnie powstawaniu nieprzyjemnych zapachów oraz plam.

Odpowiedź na pytanie, czy można spać w protezie zębowej, brzmi: choć możliwe, nie jest to zalecane. Dla zachowania zdrowia i higieny jamy ustnej, najlepiej jest wyjmować protezy zębowe na noc. Jeśli jednak zdecydujesz się spać w protezie, pamiętaj o wzmożonej higienie i regularnych wizytach kontrolnych w naszej klinice.