+48 797 005 693 rejestracja@midasmed.pl

Na czym polega leczenie kanałowe?

Wielu pacjentów podczas wizyty u dentysty słyszy zalecenie: leczenie kanałowe. Mimo że nazwa ta może budzić niepokój, jest to rutynowa procedura, mogąca uratować zęby przed usunięciem. Określane również jako leczenie endodontyczne, leczenie kanałowe jest jednak procedurą względnie skomplikowaną. Warto więc wyjaśnić, na czym polega leczenie kanałowe.

Leczenie kanałowe – na czym polega

Jeśli chodzi o leczenie kanałowe na czym polega to podstawowe pytanie, które zadaje większość pacjentów. Leczenie kanałowe to procedura endodontyczna, czyli dotycząca wnętrza zęba. Zabieg ten jest konieczny do przeprowadzenia w sytuacji, gdy doszło do zakażenia lub uszkodzenia miazgi zębowej, czyli wewnętrznej, żywej części zęba, w której znajdują się naczynia krwionośne i nerwy. Leczenie kanałowe zęba polega na usunięciu zainfekowanej miazgi, oczyszczeniu kanałów zęba i ich odpowiednim wypełnieniu, aby zapobiec dalszej infekcji. Kluczowe jest tutaj nie tylko usunięcie przyczyny bólu, ale również ochrona zęba przed możliwością wystąpienia przyszłych infekcji. Współczesne techniki leczenia kanałowego pozwalają wykonywać zabieg z ogromną precyzją, zwiększając tym samym jego skuteczność i komfort pacjenta.

Etapy leczenia kanałowego

Aby leczenie kanałowe zęba było mniej przerażające, warto poznać etapy przebiegu tego procesu:

  1. Diagnoza i planowanie – Pierwszym krokiem w leczeniu kanałowym jest dokładna diagnoza, często wymagają zrobienia zdjęcia rentgenowskiego. Na tej podstawie dentysta ocenia stan zęba i określa zakres potrzebnych działań.

  1. Znieczulenie i dostęp do kanałów – W odpowiedzi na pytanie, czy leczenie kanałowe boli, warto podkreślić, że jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że pacjent nie odczuwa bólu. Po znieczuleniu dentysta tworzy otwór w zębie, aby uzyskać dostęp do jego wnętrza.

  1. Oczyszczanie i kształtowanie – Następnie przystępuje się do oczyszczania kanałów zębowych z uszkodzonej miazgi i bakterii. To kluczowy etap, który decyduje o sukcesie leczenia kanałowego.

  1. Wypełnienie kanałów – Po oczyszczeniu kanały są wypełniane specjalnym materiałem, który zapobiega ponownemu zakażeniu.

  1. Odbudowa zęba – Na koniec leczenie kanałowe wymaga odbudowy zęba, co może obejmować nałożenie wypełnienia lub korony.

Czy leczenie kanałowe jest skuteczne?

Leczenie endodontyczne ma wysoką skuteczność i często jest ostatnią szansą na zachowanie zęba, który w przeciwnym razie mógłby wymagać ekstrakcji. Metoda ta pozwala nie tylko na usunięcie źródła bólu i zakażenia, ale również na przywrócenie pełnej funkcjonalności zęba. W przypadku powikłań lub nawrotu infekcji, endodonta może zdecydować o przeprowadzeniu zabiegu ponownie, co zazwyczaj ma na celu usunięcie wszystkich pozostałości bakteryjnych i zapewnienie lepszej ochrony przed przyszłymi problemami.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Jeśli chodzi o to, ile kosztuje leczenie kanałowe w naszej klinice, pragniemy poinformować, że ceny zaczynają się od 700 zł. Ostateczny koszt jest zależny przede wszystkim od zakresu wymaganych do przeprowadzenia czynności. Zawsze staramy się dostosować zakres terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta, jednocześnie zachowując wysokie standardy leczenia. Warto podkreślić, że odpowiednio przeprowadzone leczenie kanałowe zapobiega konieczności przyszłych, często bardziej kosztownych zabiegów dentystycznych.

W naszej klinice dokładamy wszelkich starań, aby leczenie kanałowe było przeprowadzone szybko, efektywnie i jak najmniej inwazyjnie. Zachęcamy do kontaktu i umówienia się na konsultację, która rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące leczenia kanałowego.