+48 797 005 693 rejestracja@midasmed.pl

Kiedy iść z dzieckiem na pierwszą wizytę u dentysty?

Pierwsza wizyta u dentysty to temat, który budzi wiele wątpliwości. Rodzice zastanawiają się często, od którego momentu zęby dziecka potrzebują fachowej pomocy. Dowiedz się, dlaczego Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej rekomenduje wczesne zapoznanie malucha z gabinetem stomatologicznym i jakie kroki podjąć, aby zadbać o higienę jamy ustnej już od najmłodszych lat.

Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?

Niewątpliwie pierwsza wizyta u dentysty to krok milowy w życiu dziecka, który może wpłynąć na jego przyszłe nastawienie do dbania o zdrowie jamy ustnej. Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej podkreśla znaczenie wczesnych wizyt adaptacyjnych, zalecając, by odbywały się one między 6 a 12 miesiącem życia dziecka. Pozwala to zbudować pozytywne skojarzenia z gabinetem stomatologicznym, zanim jeszcze pojawią się pierwsze zęby mleczne i problemy w jamie ustnej. Wczesne wprowadzenie dziecka do środowiska dentystycznego sprzyja rozwojowi przyjaznych relacji z lekarzem i zmniejsza ewentualny stres związany z przyszłymi zabiegami, kształtując zdrowe nawyki na całe życie.

Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym?

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym nie powinna być związana z leczeniem, lecz stanowić swego rodzaju wstęp do świata stomatologii. To czas, aby dziecko poznało dentystę, nauczyło się zaufania i poczuło się komfortowo w nowym miejscu, co jest fundamentem do budowania pozytywnych doświadczeń związanych z opieką dentystyczną. Wizyta adaptacyjna powinna być krótka i przebiegać w przyjaznej atmosferze, w której lekarz może na przykład pokazać dziecku narzędzia dentystyczne i pozwolić mu na ich dotknięcie. Wybór dentysty z dobrym podejściem do dzieci jest tu kluczowy – to on stworzy pierwsze wrażenie, które może zadecydować o przyszłym stosunku malucha do regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Istotne jest, aby pierwsza wizyta u dentysty była również okazją do edukacji – zarówno dla dziecka, jak i rodzica – aby od najmłodszych lat wpajać dobre praktyki związane z higieną jamy ustnej

Jak zadbać o higienę jamy ustnej dziecka?

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym pomaga również w utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej malucha. Znaczenie higieny jamy ustnej od najmłodszych lat jest nie do przecenienia. Dbanie o nią zaczyna się już od pierwszych dni życia dziecka. Zanim nawet pojawia się pierwszy ząbek, należy delikatnie przecierać dziąsła dziecka czystą, wilgotną szmatką lub gazą, co pomaga w usuwaniu resztek pokarmu i bakterii, a także przygotowuje malucha do przyszłej rutyny szczotkowania. Kiedy zaczną się już pojawiać zęby mleczne, ważne jest używanie szczoteczki do zębów dostosowanej do wieku dziecka oraz pasty z odpowiednią ilością fluoru, zgodnie z zaleceniami dentysty. Podczas pierwszej wizyty u dentysty może on doradzić rodzicom, jakie nawyki żywieniowe promować i jak unikać tych, które mogą szkodzić zębom dziecka. Należą do nich z pewnością nadmierne spożywanie słodkich napojów czy podjadanie między posiłkami. Dodatkowo profesjonalista może zalecić odpowiednie produkty do higieny jamy ustnej, które będą wspierać zdrowie zębów i dziąseł malucha. Istotne jest, aby w trakcie pierwszej wizyty u dentysty, specjalista w przystępny sposób zapoznał rodziców z technikami czyszczenia jamy ustnej dziecka.