+48 797 005 693 rejestracja@midasmed.pl

Leczenie kanałowe jest jednym z najbardziej skomplikowanych zabiegów stomatologicznych. Nie może więc dziwić, że często pojawia się pytanie: czy po takim leczeniu ząb może nadal boleć. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, przybliżając różne sytuacje, w których ból zęba po leczeniu kanałowym może się utrzymywać. Wskazujemy również, co z tym zrobić.

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to procedura stomatologiczna, mająca na celu usunięcie zakażonej lub martwej miazgi z wnętrza zęba. Jest to proces niezbędny, gdy pojawia się stan zapalny miazgi lub dochodzi do jej obumarcia, co może być spowodowane głęboką próchnicą, pęknięciem zęba czy urazem. Jest to ostatni sposób na uratowanie zęba. Leczenie endodontyczne ma na celu uchronienie zęba przed ekstrakcją. Jednym z głównych symptomów oznaczających konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego jest silny ból zęba.

Co do zasady, ból zęba powinien ustąpić po pierwszym zabiegu. U zdecydowanej większości pacjentów leczenie kanałowe zęba daje długotrwałe efekty. Niemniej, w niektórych sytuacjach, ból zęba po leczeniu kanałowym powraca. W dalszej części artykułu przybliżamy sytuacje, w których do tego dochodzi. Jeśli w okolicy zęba nadal odczuwany jest ból, konieczne jest powtórne leczenie kanałowe. Niemniej druga próba jest już tą ostatnią.

Czy ząb po leczeniu kanałowym może boleć – ewentualne przyczyny bólu

Istnieje kilka powodów, dla których ból zęba może utrzymywać się po zabiegu:

  • stan zapalny w okolicy zęba – utrzymujący się po leczeniu kanałowym ból zęba może być spowodowany stanem zapalnym w okolicy korzenia. W takiej sytuacji ból zęba jest konsekwencją podrażnienia tkanek. Najczęściej zaleca się wtedy leki przeciwbólowe, a po kilku dniach ból zęba ustępuje;

  • pozostałości miazgi – jeśli miazga nie zostanie usunięta w całości, ból zęba może utrzymywać się przez dłuższy czas. Niedostateczna regeneracja tkanek oznacza, że konieczny będzie ponowny zabieg endodontyczny;

  • pęknięcie w korzeniu zęba – czasami w wyniku leczenia może dojść do pęknięcia korzenia. Powoduje to silny ból wymagający interwencji chirurgicznej. Należy jednak podkreślić, że uszkodzenia korzeni to bardzo rzadko występujące powikłania pozabiegowe;

  • problem z wypełnieniem – jeśli wypełnienie kanału zębowego jest zbyt wysokie lub niedostateczne, mogą wystąpić dolegliwości bólowe ze względu na przedostawanie się do zęba bakterii.

Jak długo utrzymuje się ból zęba po leczeniu kanałowym?

Wiemy już, że ból zęba po leczeniu kanałowym może wystąpić. Jednak jak długo może się utrzymywać? W większości przypadków ewentualne dolegliwości bólowe ustępują w ciągu kilku dni do tygodnia. Jeżeli jednak ból zęba po leczeniu nie maleje lub nasila się, konieczna będzie konsultacja z dentystą. Może to świadczyć o konieczności korekty wykonanego leczenia.

Ból zęba po leczeniu kanałowym jest zazwyczaj chwilową dolegliwością, która powinna ustąpić w krótkim czasie. Jednak wiedza o potencjalnych przyczynach bólu i świadomość, kiedy konieczna jest dodatkowa interwencja, są kluczem do zachowania zdrowego uśmiechu. Jeśli masz wątpliwości czy pytania dotyczące leczenia kanałowego lub innych procedur stomatologicznych, zawsze warto konsultować się z profesjonalistą.